Името на фирмата трябва да бъде уникално – да няма друга фирма с това наименование. Наличието на фирма с идентично име е най-често срещаната причина регистрацията да бъде отказана.
Те са бързи и лесни още от самото начало
Не трябва да има друга фирма със същото име
Името не е задължително да отговаря на дейността, но не може да описва дейности които изискват лиценз или разрешително
Не се допускат символи като &, + и сходни
Закона обвързва определени дейности да бъдат вписани в наименованието на фирмата
Най- важното е наименованието на фирмата да бъде уникално, това означава, че не трябва да има друга фирма със същото име. Добавянето на допълнителна 1 буква води до уникално име на фирма. Няма проблем името да е подобно, но има някои особености, които трябва да се спазят. Най-важното е, че наличието на празни места, точки или тирета не се приема за разлика между две фирми. По-долу посочваме имена, които Търговският регистър счита за еднакви:
Искате името на фирмата да бъде - ТИП ТРАНС, но разбирате, че то вече е заето. Решавате да добавите втора, допълнителна буква "С" в думата ТРАНС за наименованието да бъде уникално и то става уникално - а именно на ТИП ТРАНСС. Вече имате основание за регистрация на въпросното наименование тъй като не съществува, но вероятността длъжностното лице по регистрация да откаже вписване е почти 99%, защото в практиката е важно и как се произнася на глас името на фирмата, ясно и отчетливо да се чува тази разлика от добавената буква. В случая добавянето на втора буква "С в ТРАНСС" се губи при произнасяне. Това е основание тази фирма да бъде отказана. Затова не добавяйте 2 еднакви букви за да създадете разлика тъй като е много вероятно да не помогне този подход в някои случаи. Препоръчваме ви ако името е важно за вас да се свържете с нас.
Заблуждаващо можем да бъде име, което очевидно не отговаря на дейността на фирмата. Ако, например, твоята фирма извършва транспортна дейност и логистика, тя не може да се нарича „застрахователно дружество“.
В някои случаи законът обвързва специфичната дейност на дадена фирма с нейното наименование. Така, например, законът за лечебните заведения изисква стоматолозите да включват в наименованието на своите фирма израза „Индивидуална практика за първична дентална помощ“ и към нея да добавят името на лекаря – собственик на фирмата.
Задължително правило има и за едноличните търговци, които посочват своите име и фамилия в наименованието на своята фирма, заедно с произволно избрана от тях добавка.
В други случаи предметът на дейност на фирмата трябва да бъде съобразен с нейното име. Ако в името на фирмата присъства думата „Застрахователен брокер“, то дейността трябва да отговаря на тази, предвидена за застрахователните брокери и да бъде удостоверено с документ от специфичната институция, която отговаря за това, в случая КФН.
Примера ще ни бъде за застрахователен брокер и стъпки за успешно въвеждане на наименование Карс Ауто Застрахователен Брокер ЕООД.
Основното име на фирмата винаги трябва да бъде изписано на кирилица. Освен буквите от българската азбука са разрешение и препинателни знаци – точки и тирета. Не се допускат символи коите не са част от българската азбука като „&“, „+“ и подобни.
Фирмата може да има име и на английски език или пък изписване с латински букви. То обаче не трябва да бъде превод на името на български, ами транслитерация. Пример: „Тип Трейд“ става „Tip Trade“, като практиката показва, че в също се допускат и имена които са изписани и на чужд език - като Oнлайн Шоп ЕООД, става „Onlain Shop“, Online Shop и т.н
отзиви
Опитът на физически и юридически лица с нашите услуги